O mně

Jsem osobní trenérka se zdravotním zaměřením, instruktorka skupinových lekcí posilovacích i zdravotních. Tomuto oboru se věnuji mnoho let a sleduji jeho vývoj, protože pracuji s lidským tělem a uvědomuji si zodpovědnost ke všem klientkám a klientům, se kterými pracuji. Baví mě studovat lidské tělo do hloubky a sledovat na svém vlastním těle i u mých klientů změny, které se dějí po zdravém a funkčním cvičení. Stále se učím a stále si objevuji něco nového, nořím se do hloubky lidského těla přes studium anatomie, kineziologie a fyziologie. Mou službu vyhledávají především klienti s častými bolestmi zad a kloubů následkem jednostranného přetěžování z práce nebo sportu a klienti po propuštění z péče lékařů a fyzioterapeutů s úkolem cvičit pravidelně doma. Lidé si často nepamatují předepsané cviky, nevědí si rady, a neumí cvičit sami se sebou. Velkou odměnou se mi stává úleva klientů s odeznívajícími bolestmi. Jakou cestou jsem došla až tam, kde jsem dnes? Jak jsem pochopila, kterým směrem mám jít a vytýčila si svůj cíl? A jak se můj velký koníček stal mou denní pracovní náplní? Na to vše najdete odpověď níže v mém příběhu. Prožívám svůj sen. Plním si své tajné a dlouholeté přání, dělat smysluplnou práci, být v pohybu, mezi lidmi a být jim přínosem. Svou práci dělám s nadšením, pokorou a láskou.

Vše začalo ve Formulkách

Už na základní škole jsem tancovala v dívčí taneční skupince Formulky. Tenkrát, se tento tanec nazýval džezgymnastika. Ale klasický tělocvik mě nebavil. Nějak mi vadilo hodnocení dosažených výsledků a plnění osnov co musíme umět, kam bychom měli doskočit a za jak rychlý čas doběhnout určitou vzdálenost. Pohyb při hudbě mě bavil, bylo to jiné. Byla v něm svoboda, individualita a nikdo nikoho nehodnotil v čem je lepší a nesnižoval v čem je horší. Buď to člověka bavilo, tak tančil nebo ne, tak to prostě nedělal. A tak by to mělo být s pohybem po celý život. Je jedno jestli někdo tančí, cvičí v posilovně, běhá v lese, jezdí na kole, hraje tenis, leze po skalách nebo třeba jen rád kutí na zahradě, v dílně nebo v kuchyni. Hlavně, že se hýbe.

Jak jsem objevila svět aerobiku

Protože jsem byla tvořivá, lákala mě profese kadeřnice, kterou jsem po vyučení provozovala pár let. Od narození svých dětí jsem chodila ráda cvičit na aerobik a posilovací formy abych se zpevnila po těhotenství a později i rozhýbala z práce ztuhlé tělo. Rodinná situace mě přivedla do firmy a usadila do kanceláře se spoustou stresu a velkou nepohyblivostí. I když mě práce bavila, nastala pro mě velká nutnost kompenzovat si nedostatky pohybu a uvolnit stres v tělocvičně ještě víc než dosud. Cvičení mě bavilo stále víc, odreagovala jsem se od starostí, stresu a uvolněné hormony štěstí-endorfiny mě nabíjely do dalších dnů. Jednoho dne mě překvapil dotaz od kamarádky, proč si neudělám kurz a nepředcvičuji. To byla výzva, šla jsem do toho. Při práci jsem vystudovala první kurz cvičitelky aerobiku a posilovacích forem, kde jsem dostala nádherné a kvalitní základy od Helenky Jarkovské. A už jsem se v tom vezla. Můj velký koníček se nastartoval a začal mě naplňovat ještě víc. Nejhorší pro mě byly zkoušky, protože jsem velká trémistka, ale touha po vědění a sebezdokonalování byla silnější. Procházela jsem dalšími kurzy s vyšším stupněm vzdělání a rozšiřovala si rozhled v oboru cvičení. Roky jsem řádila v tělocvičně se stepy, činkami, gumičkami a tančila aerobik – svůj dívčí tanec a tvořivost zároveň. Vše jsem dělala s radostí, láskou k pohybu a otevřeným srdcem ke všem klientkám stejně naladěným.

Seznámení s oblastí výživy

Začala jsem organizovat tříhodinové sobotní akce, sportovní víkendy se cvičením v kombinaci s turistikou nebo cyklistikou. Při tom se na mě občas obrátili klientky o radu s jídelníčkem. Dovedlo mě to k cestě vzdělávání v oblasti výživy, abych nepodávala informace vyčtené z časopisů. Prošla jsem kurzy potřebnými k tomu, abych se zorientovala v tomto oboru. Přesto, že jsem složila zkoušky a obor si osvojila, shledala jsem tuto oblast tak specifickou a v důsledku složitou, že ji poskytuji jen okrajově pro své klienty. Pouze pro základní urovnání vhodných potravin k zařazení do jídelníčku, jak odlehčit stravu, co s čím je vhodné kombinovat a jak se stravovat před sportem a po něm. Jinak tuto oblast nechávám na odbornících, jako jsou dietologové a nutriční terapeuti.

Jak jsem přišla ke zdravotnímu cvičení

Po mnoha letech dynamického posilování 4-6x týdně, přišlo období, kdy se mi opakovaně objevovaly problémy s pohybovým aparátem, blokování krční páteře, blokování žeber a bolesti zad. V úžasu proč tyto potíže mám, když stále cvičím, jsem si prošla vyšetřením a zátěžovým testem. Výsledky na kondici a výkon byly skvělé, v 37 letech moje kondice odpovídala muži ve věku 21 let. Ale, dozvěděla jsem se, že mám velké svalové disbalance – nerovnováhu. Měla jsem z činek přetížený svalový systém povrchový a ochablý hluboký. Hledala jsem školení, kde bych se naučila zapojovat své hluboko uložené svaly a ocitla se v akademii Face Czech. Tady jsem se potkala se skvělým trenérem Zbyňkem Petrem, začala s ním trénovat individuálně a zároveň konzultovat svůj koncept cvičení. Následovalo první školení u Daniela Mullera na zapojení středu těla a můj koncept cvičení jsem začala přepracovávat. Do posilovacích hodin jsem postupně vkládala i zapojování hlubokého stabilizačního systému, abych takto vyvážila zpevnění celého aparátu svým klientkám a předešla u nich podobným komplikacím, které jsem měla sama.

Vzdělávání s jiným zaměřením

Tito dva muži mi vytvořili jiný pohled na pohyb, tím jsem pochopila, že to je ten správný směr, kterým chci jít v oboru cvičení dál a víc do hloubky. Společně založili v roce 2012 IQ POHYB ACADEMII, kde vyučují podle konceptu ze základu Pilates a DNS metodou (dynamická neuromuskulární stabilizace) Doc.PaeDr. Pavla Koláře Ph.D., i konceptem Spiraldynamik. Takto vznikla metoda PILATES CLINIC METHOD, jejíž tvůrce a zakladatel je právě Daniel Muller po dlouholetém studiu různých škol Pilates doma i v zahraničí. Tato metoda mě velmi oslovila díky změnám, které jsem pozorovala a procítila na svém těle i u mých klientek. Rozhodla jsem se a vystudovala v tomto systému „cvičitele zdravotního TV“ a svět hlubokého stabilizačního systému s propojením do pohybu se mi otevřel. Pochopila jsem, že bez toho není funkční a zdravě provedený žádný pohyb a následkem toho vznikají bolesti. Začala jsem se zaměřovat na problematiku poruch držení páteře u klientů, na problematiku bolestí zad a kloubů následkem jednostranných pohybových návyků z práce, sportu i běžného každodenního života. Studuji lidský aparát postupně se zaměřením na určité oblasti podrobně a vše se mi zároveň propojuje v jeden celek. Fascinuje mě dokonalost a funkčnost lidského těla, jeho vývoj, jak spolu vše souvisí, jak tento aparát pracuje ve svalovém řetězení i jak mnoho vydrží navzdory našemu někdy ne zrovna vhodnému zacházení s ním. Ráda předávám svým klientům všechny své znalosti, jak zacházet se svým tělem tak, aby se cítili dobře a zůstali zdraví, vitální a soběstační i v pokročilém věku. Mým cílem je dokázat pomoci od bolestí co nejširší skupině lidí bez rozdílu věku či zdravotního omezení.

A nakonec má oblíbená věta paní Heleny Jarkovské, kterou ráda a často používám:

„Naše tělo je dokonale stvořeno proto, abychom se hýbali.“

 

Lenka Krutská

Informace o mé aktuální kvalifikaci naleznete zde.